Jak wygląda przyjęcie do Aresztu Śledczego osoby tymczasowo aresztowanej?
Podczas przyjęcia osadzony ma obowiązek podania swoich danych osobowych (m. in. imienia, nazwiska, daty i miejsca urodzenia, zawodu, koloru oczu, koloru włosów, itp.) i informacji o zmianie tych danych. W celu prawidłowego rozmieszczenia w celach,obowiązkiem osadzonego jest zdeklarowanie się odnośnie do używania wyrobów tytoniowych, podanie informacji o miejscu zameldowania oraz zamieszkania/pobytu (dokładny adres), o uprzednim przebywaniu w zakładach karnych i aresztach śledczych (w jakimkolwiek kraju), o stanie zdrowia.
Osadzony ma obowiązek poddania się czynnościom identyfikacyjnym, a w szczególności: sfotografowaniu, oględzinom zewnętrznym ciała, pobraniu odcisków oraz okazaniu innym osobom. Zdeponowaniu podlegają dokumenty osadzonego, pieniądze oraz wskazane przez personel więzienny przedmioty. Podczas przyjęcia osadzony ma prawo podać dane osób, z którymi chce utrzymywać kontakt. Tymczasowo aresztowany ma prawo zawiadomić o miejscu swojego aktualnego pobytu osobę najbliższą lub inne osoby, stowarzyszenia, organizacje i instytucje (należy podać adres), a także swojego obrońcę. W przypadku posiadania gotówki przez osadzonego może zostać ona wpłacona na konto Aresztu Śledczego, co umożliwia jednocześnie wrobienie tzw. „wypiski” od chwili zaksięgowania gotówki.
Bezpośrednio po przyjęciu osadzony jest umieszczany w celi przejściowej (do 14 dni). Skazany przebywający w celi przejściowej poddawany jest wstępnym badaniom lekarskim, zabiegom sanitarnym oraz profilaktycznemu badaniu radiologicznemu klatki piersiowej, informuje się go o przysługujących prawach i ciążących obowiązkach wynikających z polskiego prawa oraz o ważniejszych kwestiach dotyczących spraw bytowych, bezpieczeństwa oraz dyscypliny. W celi znajduje się porządek wewnętrzny obowiązujący w więzieniu, z którym osadzony zapoznaje się. Osadzony ma prawo spotkać się z wychowawcą.